Gordana Glass®

Umelkyňa svetového formátu, ktorá vytvára originálne diela zo skla

Gordana Glass, uznávaná výtvarníčka a dizajnérka sa narodila v nemeckom Mannheime. Študovala textilné výtvarníctvo na vysokej škole v chorvátskom Zagrebe a neskôr módne návrhárstvo na súkromnej talianskej škole v Callegari. V roku 1999 prišla na Slovensko, kde sa začala venovať práci so sklom.

Pamätáte si na impulz, ktorý rozhodol, že sa budete uberať umeleckým smerom?
Už od detstva som bola obklopená umením a smerovala tak k umeleckej tvorbe. Lásku k umeniu vo mne prebudila moja teta, ktorá tiež maľuje na sklo, aj keď inou technikou. Práve teta ma brávala do svojho ateliéru od mojich piatich rokov.

Vaša práca je skutočne jedinečná, kde beriete inšpiráciu?
Inšpiráciu čerpám zo siedmich základných hodnotových pilierov a tým sú Pokora, Ryba – Amfora, Spojenie – láska, Moje srdce, Priateľstvo, Rodina, ktorá je ponímaná dvomi neoddeliteľnými časťami. Tento odkaz je transformovaný do každého z mojich diel a prenáša sa následne na stovky šťastných majiteľov.

Vieme, že ste vytvárali aj jedinečné umelecké diela pre osobnosti akou bola Britská kráľovná Alžbeta II. alebo pápež Benedikt XVI. Poviete nám o tejto významnej práci?
Práca pre prominentov je pre mňa veľká česť, usvedčuje ma v tom, že som sa vydala správnou cestou a moja tvorba má hlbší zmysel. Kráľovná Alžbeta je pre mňa vzorom dámy a zároveň sily, ktorú v sebe nosí. Preto som si dala záležať na tom, aby bol dar osobný a jedinečný. Šperkovnica, ktorú som pre kráľovnú vytvorila, je decentná, jemne ružová a po vložení perál ju prežiari svetlo. Dar bol odovzdaný po obede a následne som bola pozvaná na audienciu a večeru. Bol to pre mňa neuveriteľný zážitok. Po audiencii mi prišiel dopis od osobného tajomníka kráľovnej s poďakovaním za nádherný dar a správou, že som kráľovnej urobila veľkú radosť.

Máte skúsenosti s prácou v zahraničí? Ako ste ju vnímali?
Auru mojich diel môžete pozorovať v ateliéri Gordana Glass® v Bratislave, ale taktiež v Sky Gallery v Prahe. Dočasné expozície pravidelne prezentujeme na výstavách a v galériách na Slovensku,v rámci Európy, ale aj celosvetovo. V roku 2020 som s veľkou cťou reprezentovala Slovensko na výstave EXPO Dubaj a vystavovala diela zo špeciálnej kolekcie New Spirit®. Ako umelkyňa som vnímala expozíciu svojich diel v zahraničí ako obohacujúcu skúsenosť. Vidieť svoje diela vystavené v medzinárodnom kontexte mi prinieslo vďačnosť za túto príležitosť a hrdosť na moju prácu.

Pamätáte si aj na nejakú špeciálnu požiadavku zo strany klientov, ktorá Vám zostala v pamäti?
Spomínam si na jednu z mnohých špecifických zákaziek v Prahe, kde bolo v rámci inštalácie nutné zavesiť a osvetliť sedem päťdesiatkilových diel sklenených medúz do výšky troch metrov na priesvitné lanká. Tieto špeciálne požiadavky však vždy beriem ako výzvy, ktoré posúvajú hranice mojej tvorby a takéto diela vytváram s ešte väčším entuziazmom a oduševnením.

Ako ste sa dozvedeli o DETSKÁ CHIRURGIA- OZ SLNIEČKO NA CESTE!? a prečo ste sa rozhodli pomôcť? Plánujete sa v budúcnosti podieľať na spolupráci s OZ?
Už od mladosti som sa cítila povolaná pomáhať iným. Vidieť deti trpieť z dôvodu zdravotných problémov, ma veľmi emotívne ovplyvňovalo. Mám veľkú vieru v potenciál medicíny a jej schopnosť prinášať nádej na zlepšenie kvality života týmto malým pacientom. Moje občianske združenie ARTE BENE už viac ako 20 rokov charitatívne podporuje ľudí, ktorí nemali toľko šťastia.
O OZ SLNIEČKO som sa dozvedela od vašej kolegynky Lenky, s ktorou zdieľame podobné hodnoty v rámci charitatívnej pomoci, preto som ani na chvíľu nezaváhala a prijala jej návrh na spoluprácu. Pomáhať deťom získať zdravie, ktoré im umožní žiť plnohodnotný život, je pre mňa neuveriteľne naplňujúce a budem v tom rada pokračovať aj v budúcnosti.

Určite ste pracovne vyťažená a zaneprázdnená. Ako najradšej relaxujete a dopĺňate energiu?
Ako pracovne vyťažená umelkyňa si veľmi vážim voľný čas na obnovu energie. Na to, aby som udržala rovnováhu medzi pracovným a osobným životom, je pre mňa relaxácia veľmi dôležitá. Aj keď ma moja práca neuveriteľne napĺňa, spojenie s prírodou a rodina mi pomáha znova načerpať energiu a inšpiráciu. Dodržanie balansu je pre mňa kľúčové, aby som mohla čeliť ďalším výzvam a kreatívnemu pracovnému nasadeniu.

Pár slov na záver? Odkaz pre čitateľov od Vás
V každom okamihu života si nájdite čas na prežívanie radosti a vďačnosti. Nezabúdajte si užívať maličkosti, ktoré robia váš život špeciálnym. Nech ste obklopení láskou, radosťou a harmóniou. Nech vás umenie a kultúra inšpirujú a obohacujú váš život.

Taktiež by som chcela vyjadriť úprimný obdiv charitatívnej organizácii DETSKÁ CHIRURGIA- OZ SLNIEČKO NA CESTE!? a jej úžasnej práci. Prajem vám veľa úspechov vo vašich ďalších projektoch. Som hrdá, že môžem prispievať k vašim úžasným snahám.